O akcii

Čo je to Arduino Day?

Arduino Day je celosvetovou oslavou narodenín vývojovej dosky Arduino. V priebehu 24 hodín sa po celom svete organizujú rozličné akcie, na ktorých sa stretávajú ľudia zaujímajúci sa o Arduino a zdieľajú svoje skúsenosti alebo sa môžu niečo nové naučiť.

Pre koho je Arduino Day určený?

Podujatie je určené pre kohokoľvek, kto sa chce o Arduine niečo dozvedieť alebo chce naopak odovzdať svoje skúsenosti ďalej. Je jedno, či si študent, či učiteľ, či IT profesionál, manažér alebo vlastne nevieš, čo Arduino je. Ak sa chceš niečo dozvedieť alebo naučiť, príď! Arduino Day bude presne taký, aký si ho spravíme.

Je potrebné sa na akciu niekde nejak registrovať?

Nie - ak chceš prísť, tak príď. Nikde sa kvôli tomu registorvať nemusíš, pretože vstup na akciu ako aj na jednotlivé prednášky je úplne voľný. Ak by si sa však chcel zúčastniť niektorej tvorivej dielne, registrovať sa musíš. Počet miest na každú jednu dielňu je totiž obmedzený.

Čo môžeš počas Arduino Day robiť?

Takmer čokoľvek. Môžeš zájsť na niektorú z prednášok, na ktorých sa môžeš niečo naučiť. Na tvorivých dieľňach si zasa môžeš prakticky niečo s Arduinom vyskúšať. Môžeš sa prísť pozrieť do Show Room-u, kde budú pripravené hotové projekty zrealizované s Arduinom a ľudia, ktorí ich vytvorili sa ti určite radi pochvália so svojimi skúsenosťami. Alebo využi čas na pokecanie a nadviazanie nových kontaktov.

Som makač (z angl. maker). Mohol by som sa do prípravy podujatia zapojiť?

Jasné! Ak by si sa chcel akokoľvek aktívne zapojiť do prípravy alebo priebehu podujatia, napíš na niektorý z našich kontaktov. Ak máš však priamo námet na prednášku alebo tvorivú dielňu, vyplň prosím tento formulár. Detaily dohodneme v ďalšej komunikácii.

A ešte jedna slovenská - koľko ma to bude stáť?

Na rýdzo slovenskú otázku patrí samozrejme len rýdzo slovenská odpoveď - tvoja účasť na akcii ťa nebude stáť ani forint! Stačí len tvoja chuť sa zúčastniť a niečo nové sa naučiť.

Miesto konania

Arduino Day sa bude konať v Univerzitnej knižnici Technickej Univerzity v Košiciach.

Občerstvenie

Ak počas podujatia dostanete na niečo chuť, môžete využiť bufet, ktorý je v rovnakej budove, ako samotná akcia. Tí náročnejší môžu zasa využiť potraviny Fresh alebo pizzériu Face v "obchodnom centre" Merkúr, ktoré sa nachádzajú zhruba 50m od budovy knižnice.

Cesta autom

Ak prídete na podujatie autom, môžete zaparkovať na záchytnom študentskom parkovisku na ulici Vysokoškolská. Parkovať tu môžete zdarma a do knižnice je to zhruba 10 minút chôdze.

Aktuálne je však celá ulica Boženy němcovej rozkopaná kvôli oprave električkovej trate (viď článok v Košickom Korzárovi alebo priamo mapa s obmedzeniami). Odporúčame vám preto prísť na študentské parkovisko z ulice Komenského a na nej odbočiť na ulicu Vysokoškolská.

Ubytovanie

Ak nie ste z Košíc a chcete si Arduino Day užiť až dokonca, nemusíte cestovať ďaleko. Môžete sa ubytovať na internáte Boženy Němcovej. Pre účastníkov Arduino Day sú vyhradené miesta, stačí pri ubytovávaní povedať heslo "Arduino Day".

 • Cena: 16,50€
 • Adresa: Boženy Němcovej 1, Košice
ibn

Cesta vlakom/autobusom

Ak do Košíc docestujete vlakom alebo autobusom, do areálu Technickej univerzity sa môžete dopraviť mestskou dopravou. Na cestu vám stačí 30 minútový prestupný lístok, ktorý si môžete kúpiť niektorým z týchto spôsobov:

 • Automat na zastávke - cena 0.60€ pre neštudentov alebo 0.30€ pre študentov s platným ISIC-om.
 • V novinovom stánku - rovnaké ceny ako v automate.
 • Zaslaním prázdnej SMS správy na číslo 1166. Cena spätnej SMS je 0.80€ a získate ňou prestupný lístok na dobu 60 minút.
 • Priamo u vodiča - cena 1€ a vodič bude očakávať, že mu dáte presnú sumu. Keďže vodiči sú často nervózni, túto možnosť použite len v prípade, že všetky predchádzajúce zlyhajú.

Ak do Košíc dorazíte vlakom , z Hlavnej železničnej stanice sa do areálu (alebo do jeho blízkosti) dostanete týmito spojmi:

 • autobus č. 19 (smer KVP, kláštor), cieľová zastávka Technická univerzita (odporúčaný spôsob)
 • električka č. 2, cieľová zastávka Poliklinika Sever

Ak do Košíc dorazíte autobusom, presuňte sa pred železničnú stanicu, ktorá s tou autobusovou priamo susedí a použite hore uvedené spoje.

Main Track

Prednášky tohto track-u sa budú konať v hlavnej prednáškovej miestnosti v knižnici. Jednotlivé prednášky majú všeobecné zameranie a sú vhodné pre kohokoľvek.

12:00 - Otvorenie podujatia

Privítanie účastníkov a predstavanie programu. [video]

12:15 - Google & IoT? It works!

Spoločnosť Google ponúka technológie zamerané priamo na IoT. My si predstavím dve z nich a to Android Things, ktorá umožňuje nahrať OS Android na IoT dosky; a komunikačnú platformu Google Weave, ktorá umožňuje pripojiť IoT zaradenia do Google Cloud-u. (Dávid Kováč) [video]

12:45 - Vyhodnocovanie akustických parametrov prostredia

Za pomoci systému Arduino tím vedený Štefanom a Luciou dokázal diskrétnou fourierovou transformáciou posúdiť stav prostredia a automatizovať monitoring prostriedkov. (Lucia Hajduková, Štefan Bocko) [video]

13:05 - Budovanie meteorologických staníc mimo mestského prostredia

Pre monitoring prostredia v odľahlých oblastiach je potrebné zabezpečiť dátové pripojenie a napájanie tak, aby riešenie nebolo obmedzené závislosťou na pevnej infraštruktúre.Ako úvod pre diskusiu poslúži prehľad niektorých možností a prístupov.(Ondrej Kubo) [video]

13:25 - Ako ťa Arduino naučí premýšľať

Chceš byť alebo si inžinier, startupista, marketér, salesak, grafický dizajner alebo len chceš zbaliť partnera? Arduino a IoT princíp ťa môže naučit komunikovať. Pýtaš sa ako? Lepšiu odpoveď ti poskytne otázka "Prečo?". Príď na prednášku a dozvieš sa viac o tom:

 • Čo su informácie a ako s nimi pracovať
 • Prečo sú informacie doležite
 • Čo ma spoločné Arduino, IoT a komunikácia
 • Ako všetko spolu súvisí
 • Ale hlavne, prečo je dôležité pýtať sa prečo
 • (Matúš Selecký) [video]

13:45 - Prestávka

Počas prestávky môžete navštíviť bistro, sociálne zariadenia, ale určite si nenechajte ujsť showroom, kde budú vystavené "hračky" postavené s Arduinom.

14:45 - Ovládanie svetielok pomocou Arduina

Predstavenie rôznych typov display-ou pre arduino a iných vizuálnych prvkov ako sú led pásiky. Samozrejmosťou je praktická ukážka. (Tomáš Majer) [video] [prezentácia]

15:15 - Paralelné programovanie s Arduinom

Už máte dosť pomalých programov? Naučte sa pracovať s procesmi v Arduine a vetviť vaše programy tak, aby ste už nikdy nestratili ani sekundu vášho času. Ako na to? Príďte sa pozrieť na prednášku a zefektívniť tak svoje programy. (Maroš Jakubčo) [video]

15:35 - Arduino BreadBoard alebo o tom, ako si vyrobiť vlastné Arduino

Je pre teba Arduino príliš drahé? Nevyhovujú ti jeho rozmery? Chceš zistiť čo všetko sa nachádza na Arduino doske? A či je to vôbec potrebné? Ak áno, tak ti ukážem, ako sa dá vyrobiť vlastné Arduino s minimálnym počtom súčiastok. Dozvieš sa čo je to bootloader, na čo slúži a ako ho nahrať na ATMEGU a vytvoriť z nej Arduino. Zistíš, že Arduino sa dá napájať aj z gombíkovej batérie a mnoho ďalšieho čo ťa od vývoju SW posunie k vývoju HW. (Tomáš Lörinc) [video]

16:05 - Dedinská kolkáreň - RPi a Arduino

Príbeh o tom, ako sme zmodernizovali kolkáreň v Moravskom Lieskovom za použitia Raspberry Pi 2, Arduino DUE a veľa trpezlivosti. (Michal Kohútek, Michal Paulina) [video]

16:35 - Záver

Oficiálny záver, ktorý len otvorí priestor pre neoficiálne pokračovanie vo voľných debatách v priestoroch podujatia. [video]

18:00 - Áfterpárty?

Neplánovaná a ďalej neorganizovaná súčasť podujatia. Ale možnosť ísť si sadnúť k jednému stolu na pizzu a kofolu do blízkeho podniku a neformálne pokecať o otázkach života, vesmíru a vôbec za to stojí.

Edu Track

Keďže vieme, že Arduino sa s úspechom používa aj vo výčbovom procese na rozličných školách, vytvorili sme osobitný priestor pre všetkých tých, ktorí by sa chceli pochváliť, ako to robia oni alebo hľadajú nápady a inšpirácie, ako zaviesť Arduino do osnov na ich škole. Samozrejme nemusíte byť učiteľom, aby ste sa mohli prísť pozrieť ;) Tento track sa bude konať v relaxačnej časti knižnice.

14:05 - Kurz Internet vecí v NetAcade

Krátka prehliadka obsahom kurzu Internet vecí v programe NetAcad zameraná na prezentáciu možností pre inštruktorov, učiteľov a školy pri zaradení kurzu do vyučovacieho procesu. (Igor Chudáčik) [video]

14:35 - Ako používame Arduino vo výučbe my - Šrobárka (Gymnázium Šrobárska, Košice)

(Ján Poradský (Gymnázium Šrobárska, Košice)) [video]

14:50 - Proteus Design Suite - návrh obvodu na baze Arduina, pokročilá simulácia a výroba DPS v jednom nástroji

Prednáška je určená pre tých, ktorý majú základy elektrotechniky a vedia vytvárať jednoduché zapojenia pripadne pre učiteľov odborných škôl pre ktorých, môže byt nástroj proteus skvela učebná pomôcka. Vývojové prostredie Proteus umožňuje kreslenie schém, SPICE simuláciu v reálnom čase a návrh DPS. Jeho výhoda v porovnaní s inými nástrojmi je ta, že dokáže priamo implementovať arduino resp. len mikroprocesor atmega a počas simulácie skompilovať a spustiť zdrojový kód. Súčasťou nastroja sú virtuálny osciloskop, logicky analyzér, UART terminal, prúdové a napäťové sondy a mnoho ďalšieho. (Tomáš Lörinc)

15:20 - Ako používame Arduino vo výučbe my - SPŠE Košice

(Gmiter (SPŠE Košice)) [video]

15:35 - Arduino Merkur Kit (Lego Mindstorms Killer)

Prednáška o bakalárskej práci s využitím mikrokontroléra Arduino a stavebnice Merkur, kde cieľom je vytvoriť alternatívu k už existujúcej stavebnici Lego MINDSTORMS EV3. Stavebnica Arduino Merkur Kit má poskytnúť lacnejšiu alternatívu a hravou formou deti priviesť k programovaniu. (Miška Balíková) [video]

15:50 - Záver

Registrácia na tvorivé dielne

Tvorivé dielne budú prebiehať priebežne počas celého podujatia. Niektoré (najmä Arduino 101) dokonca viackrát. Počet miest je obmedzený, takže ak sa niektorej chcete zúčastniť, prihláste sa pomocou tohto registračného formuláru. Potvrdenie o úspešnej alebo neúspešnej registrácii ti pošleme e-mailom.

Mám si niečo priniesť?

Áno! Na každej dielni sa bude robiť niečo praktické a väčšinou to bude niečo s Arduinom. Dones si preto so sebou počítač (stačí laptop alebo notebook) s nainštalovaným Arduino IDE. A ak môžeš, prines si so sebou aj vlastné Arduino (v závislosti od operačného systému aj s nainštalovanými ovládačmi).

Všetky tvorivé dielne však vyžadujú aspoň základnú znalosť algoritmizácie a jazyka C.

Tvorivé dielne

Arduino 101 (90 min)

Tvorivá dieľňa pre všetkých tých, ktorí by chceli začať s Arduinom, ale nevedia ako. Jediné, čo si potrebujete priniesť, je laptop a od účastníkov sa očakáva znalosť jazyka C aspoň na základnej úrovni. Arduino spolu s výučbovým shieldom ako aj sprievodné materiály a projekty dostanete na mieste. O vašu zábavu a pohodu sa budú starať lektori tomáš, stano a tomáš.

Arduino 202 (90 min)

Úvod workshopu zahŕňa vnímanie novodobého trendu Internetu všetkého a internetu vecí spoločnosti Cisco. Prezentované budú rozdiely medzi mikropočítačmi a mikrokontrolérmi. V hrubom pohľade budú opísané procesory od spoločnosti Atmel a spôsoby ich programovania. Súčasťou workshopu bude prezentovanie cenovo dostupného ethernetového modulu na báze ENC28J60 pomocou ktorého v rámci praktickej časti tohoto workshopu bude realizovaný chat server. V rámci workshopu účastníci zároveň získajú bezplatný prístup k študijnému materiálu od spoločnosti Cisco - IoT fundamentals.(Peter Feciľák)

Arduino a Internet of Things (60 min)

Jednoduché a praktické ukážky ako komunikovať s Arduinom cez IoT platformu thingface.io – link http://thingface.io. Ukážeme si ako vytvoriť jednoduchý dashboard s informáciami z Arduina alebo ako nastaviť trigger na posielanie emailovej notifikácie. Očakávajú sa základné znalosti v C/C++ a základné znalosti o Arduine. Ak môžete prineste si so sebou Arduino (najlepšie Arduino Ethernet/Ethernet shield/ENC28J60 modul) a laptop s nainštalovaním Arduino IDE. (Miroslav Božík)

Programovanie Internetu vecí v Packet Traceri (60 min)

Praktické ukážky na zobrazenie potenciálu výhod a možností programovania internetu vecí pomocou bezplatného softvéru Packet Tracer. (Igor Chudáčik)

Arduino a bezpečnosť (60 min)

Oblasť kybernetickej bezpečnosti získava na dôležitosti. Obzvlášť v dobe IoT, kedy je všetko dostupné online. Príďte si vyskúšať tvorivú dielňu vedenú ako ľahký úvod do oblasti IT bezpečnosti. Na tejto tvorivej dielni si vyskúšame zjednodušenú implementáciu RSA protokolu. Pozrieme sa na rozdiely a benefity takzvaných weak a strong authentication prístupov. A mnoho iného. Prerekvizitou je znalosť algebry, základné znalosti programovania Arduina, základné znalosti sieťových technológií, vlastný laptop s wiresharkom, Arduino doska. (Matúš Selecký)

Prednášajúci a lektori

Matúš Selecký

Podnikateľ, IT konzultant, autor knihy Arduino - Užívateľská príručka. Desať rokov skúseností z odboru informačných a komunikačných technológií. Štyri roky skúseností s vlastným podnikaním.

Miroslav Božík

Podnikateľ, programátor na voľnej nohe, autor knihy "Ako naprogramovať Arduino bez predchádzajúcich znalostí" ale hlavne nadšenec open-source technológii ako je Arduino.

Igor Chudáčik

Vedecko-výskumný pracovník na Technickej Univerzite v Košiciach, ktorého náplňou práce je viesť podporné centrá Cisco akadémií na Slovensku a vzdelávať nových lektorov NetAcadu na Slovensku aj v zahraničí

peter fecilak

Peter Feciľák

Vedecko-výskumný pracovník na Technickej Univerzite v Košiciach s odborným zameraním na sieťové technológie a SmartMeteringové riešenia.

Tomáš Majer

Odborný asistent na Katedre matematických metód a operačnej analýzy, Fakulty riadenia a informatiky v Žiline. Napriek výuke teoretických (a matematických) základov informatiky miluje zábavu s hračkami typu Arduino, mbed, Raspberry Pi...

Dávid Kováč

Zakladateľ spoločnosti Adante Systems, ktorá sa zameriava na profesionálne nasadzovanie G Suite a je Google Cloud & StreetView Partner. Založil aj Google Developers a Business Group Košice, kde sa aktívne angažuje už 5. rok a so spoločnosťou Google spolupracuje na rôznych projektoch.

peter fecilak

Lucia Hajduková

Senior Developer so znalosťami vývoja viacvrstvových aplikácií pre automatizáciu správy inteligentných budov v clusterovom prostredí. Ako leader tímu dodávajúceho interaktívne riešenia pre koncových používateľov je mentorkou a poradkyňou pre kariérny rozvoj jednotlivcov v oblasti cloudových riešení a IoT.

Štefan Bocko

Full-stack IoT Develper zameriavajúci sa na cloudové riešenia a distribuované spracovanie udalostí v takýchto systémoch.

Ondrej Kubo

Aplikačný Architekt pre mobilné technológie. Ako člen tímu prvého kontaktu pomáha klinetom definovať ich požiadavky a v spolupráci s celým tímom navrhuje riešenia distribuovaných IoT systémov.

mirek binas

Tomáš Lörinc

Študent oboru Priemyselná elektrotechnika na Katedre teoretickej a priemyselnej elektrotechniky, TUKE. Pracuje ako produkčný analyzer pre SMT proces, je certifikovaným špecialistom IPC-610, a je členom Google Developers Group. Jeho vášňou je úzke prepojenie HW a SW technológii s dôrazom na rapid prototyping.

Tomáš Lojka

PhD. študent na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie (KKUI) a spoluzakladateľ startup-u Enterprise IoTNET.

mirek binas

Maroš Jakubčo

Programovanie ma fascinuje už odmalička. So stavebnicou Arduino som mal možnosť sa stretnúť na Strednej škole, a odvtedy sa jej aktívne venujem. Okrem programovania ma baví aj všeobecná práca s PC, grafika, florbal a hokejbal.

mirek binas

Miroslav Biňas

Odborný asistent na Katedre počítačov a informatiky, TUKE, kde učí "detiská" programovať najmä v jazyku C. Stále dúfa, že keď vyrastie, bude z neho Linuxák. Alebo Batman.

Tomáš Tarkanič

Študent inžinierskeho štúdia na Katedre počítačov a informatiky, TUKE.

miška balíková

Miška Balíková

Študentka 3.ročníka odboru Informatika na Katedre počítačov a informatiky (KPI). Popri škole pracuje v Cloudovom tíme (T-Systems). S Arduinom sa prvýkrát stretla pri výbere témy bakalárskej práce, kedy ju táto téma natoľko zaujala, že sa Arduinu plánuje venovať naďalej aj pomimo školy.

stanislav slovák

Stanislav Slovák

Doktorand na katedre elektroniky a multimediálnych telekomunikácií so zameraním na výskum v oblasti analógových integrovaných obvodov. Vyrobiť si shield pre arduino na kolene nie je pre neho žiaden problém.

michal paulina

Michal Paulina

Študent 4. ročníka oboru Aplikovaná elektrotechnika na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Od druhého ročníka BC štúdia sa začal bližšie zaujímať o mikrokontrolér Arduino a navrhovať preň prispôsobovacie obvody. Popri škole pracuje vo firme vyrábajúcu kalibračné stanice pre vodomery, kde navrhuje elektrické systémy. Vo voľnom čase sa venuje športu blízkemu bowlingu známemu ako kolky a začalo lákať škrabanie sa po skalách.

Michal Kohútek

Večný študent, momentálne v 4. ročníku na FPV UKF v Nitre. Sám seba považuje skôr za typ "Jack of all trades, master of none" a hoci nie je žiadny l33t hax0r a píše skôr spagetti code ako použiteľné aplikácie, je ochotný pustiť sa do hociakého zaujímavého projektu. Jeho najsilnejšou stránkou je evangelizácia Linuxu v bežnom obyvateľstve a vyžívanie jeho roztrieštených vedomostí na šírenie open-source aj v podobe jeho príšerného Céčka v Arduínach.

Kontakt

Ing. Miroslav Biňas, PhD.
Katedra počítačov a informatiky
Technická univerzita Košice
miroslav.binas@tuke.sk

Bc. Tomáš Tarkanič.
Katedra počítačov a informatiky
Technická univerzita Košice
tomas.tarkanic@student.tuke.sk

Podporte nás

Ak nám chete pomôcť s propagáciou tejto akcie, umiestnite na Vašich stránkach niektorý z našich bannerov (napr. pomocou fragmentu kódu, ktorý vidíte vpravo) alebo zdieľajte facebookovú udalosť.<a href="http://arduinoday.kpi.fei.tuke.sk/">
  <img src="assets/images/arduinoday_banners_1.png" 
     alt="Arduino Day 2017 KE"/>
</a>
              
              

Podporovatelia a partneri akcie

Táto udalosť bola podporená projektom KEGA č. 077TUKE-4/2015 „Podpora vzájomného prepojenia predmetov počítačového a softvérového inžinierstva s využitím KPIkitu“